Znalazłeś interesujące Cię ogłoszenie o pracę, wysłałeś CV i czekasz na telefon… Rozmowa telefoniczna będzie dla Ciebie pierwszym osobistym kontaktem z rekruterem lub pracodawcą, więc powinieneś się do niej dobrze przygotować!

Przygotuj swój telefon

Gdy spodziewasz się odpowiedzi na swoją aplikację, noś telefon przy sobie, zadbaj o stan naładowania baterii i ustaw głośny dzwonek. Jeśli mimo wszystko zdarzy się, że nie zdążysz odebrać połączenia, nie czekaj – bądź proaktywny i oddzwoń jak najszybciej.
Pomyśl też o tym, co usłyszy osoba, która do Ciebie dzwoni. Czy będzie to granie na czekanie, czy może śmieszny wpis Twojej poczty głosowej, który ostatnio nagraliście ze szwagrem?
Podczas rekrutacji Twój telefon jest Twoim asystentem, dlatego postaw na profesjonalizm: usuń muzykę z oczekiwania na połączenie i nagraj uprzejmą wiadomość na poczcie głosowej, w której się przedstawisz, przeprosisz za to, że nie możesz rozmawiać i obiecasz oddzwonić.

Przygotuj siebie samego

Twój potencjalny pracodawca może zadzwonić w każdej chwili. Wyćwicz w sobie nawyk odbieralnia połączeń (przynajmniej od obcych numerów) w sposób profesjonalny. Dobrą praktyką jest przedstawianie się i przywitanie rozmówcy. W dobie częstych, niechcianych telefonów od telemarketerów, może nie być to szczególnie kuszące, ale gdy czekasz na kontakt z potencjalnym pracodawcą, warto się przełamać. Na ten czas załóż, że każdy nieznany numer to potencjalna oferta pracy.

Rozmawiaj w komfortowych warunkach

Jeśli sytuacja, w której dzwoni rekruter, uniemożliwia Ci spokojne przeprowadzenie rozmowy, przeproś go i umów się na kontakt w innym terminie. Lepiej jest odebrać połączenie i w krótkich słowach wyjaśnić sytuację oraz wyrazić zainteresowanie rozmową, niż nie odebrać wcale i pozwolić rekruterowi przejść do kolejnej osoby.

Bądź miły i się uśmiechaj

To naprawdę pomaga! Udowodniono, że uśmiechanie się – nawet gdy rozmówca nas nie widzi – nadaje bardziej przyjazny i ciepły tembr głosu.

Dopasuj się do rozmówcy

Jeśli wyraża się on w sposób formalny, dostosuj się do niego i udzielaj rzeczowych odpowiedzi, bez zbędnego rozwodzenia się i ozdobników. Jeżeli rozmowa jest mniej formalna, a jej ton swobodny, uważaj, aby nie rozluźnić się za bardzo i nie mówić slangiem. Kontroluj to, w jaki sposób mówisz, tak by zawsze wypadać profesjonalnie i przyjaźnie.

Słuchaj aktywnie

Traktuj rozmowę telefoniczną tak, jak rozmowę bezpośrednią. Masz wątpliwości? Zadawaj pytania. Upewnij się też, że dobrze usłyszałeś imię i nazwisko rozmówcy i jego dane kontaktowe. Na koniec podsumuj swoimi słowami przebieg rozmowy i potwierdź kolejne kroki, np. termin spotkania i adres firmy.

Rób notatki

Notatki pomogą Ci przygotować się do ewentualnej rozmowy twarzą w twarz. Nie zapominaj jednak o aktywnym słuchaniu, kiedy zaczniesz zapisywać usłyszane informacje. W takiej sytuacji nie bój się poprosić rozmówcy o chwilę cierpliwości, abyś mógł wziąć kartkę i długopis (przecież nie trzymasz ich cały czas w ręku) oraz gdy potrzebujesz zapisać coś istotnego.

Rozważ napisanie maila podsumowującego rozmowę

Podziękuj w nim za poświęcony Ci czas i potwierdź umówione spotkanie. Niektóre firmy same proponują lub nie mają nic przeciwko temu, żeby to rekruter przesłał po rozmowie e-mail z podsumowaniem, ale nie oczekuj go z zasady – potwierdź, czy jest taka możliwość.

Na dobry koniec – nie denerwuj się! Okres poszukiwania pracy może być stresujący, ale wierzymy, że z naszymi poradami możesz przejść przez niego bez zbędnych nerwów. Od wysłania CV do wymarzonej pracy!

wróć do góry