Podczas zmieniania pracy, stanowisko jest równie ważne, co sam pracodawca. Na co warto zwrócić uwagę wybierając przyszłego pracodawcę? Podpowiadamy!

Zacznij od siebie

Dokonując wyboru potencjalnego pracodawcy należy w pierwszej kolejności zastanowić się nad swoimi oczekiwaniami dotyczącymi branży, stanowiska i rozwoju kariery zawodowej. Czy chcesz zmienić tylko firmę, czy może też branżę? Jak chcesz żeby wyglądało Twoje miejsce i stanowisko pracy? To pozwoli odpowiednio zawęzić poszukiwania odpowiedniej oferty pracy.

Sprawdź dostępne opcje

Zapoznaj się z dostępnymi ofertami pracy – przejrzyj ogłoszenia na stanowiska, które Cię interesują, ale też na takie, które są tylko częściowo zbliżone do Twoich kompetencji. Nawet jeśli nie planujesz przeprowadzki, sprawdź też oferty z innych regionów. Dzięki temu będziesz wiedzieć, jakie są możliwości na rynku pracy i co najbardziej do Ciebie pasuje.

Zrób rekonesans

Jeżeli znasz kogoś, kto pracuje w firmie, do której aplikujesz, to zapytaj go o opinie. Przejrzyj fora internetowe i poczytaj w mediach co piszą o Twoim potencjalnym pracodawcy. Pamiętaj, że opinie mogą być różne – warto np. wziąć pod uwagę, że na forach internetowych częściej wypowiadają się osoby niezadowolone, niż te, które nie mają zastrzeżeń do pracodawcy. Dlatego szczególnie ważne są fakty, które z tego wyciągniesz, a nie jedynie odczucia.

Sprawdź wiarygodność finansową

Mówią, że Polak jest mądry po szkodzie. Ty bądź mądrzejszy i zawczasu sprawdź, czy firma do której aplikujesz jest wpisana do KRS i czy nie zalega z płatnościami wobec pracowników.

Przekonaj się na własnej skórze

Mając już wiedzę i zebrane informacje, zweryfikuj je na spotkaniu z pracodawcą. Poznaj swojego potencjalnego szefa, dowiedz się jakie są możliwości awansu, ścieżki kariery czy zarobków. Skup się na pytaniach o to, na czym naprawdę Ci zależy, a nie pytaj tylko o to, co wypada. Pamiętaj, że takie spotkanie jest rozmową dwóch osób – pytania z Twojej strony są tak samo ważne, jak te, które zadaje pracodawca.

 

To tylko pięć prostych kroków, ale korzyści z mądrego wyboru przyszłego miejsca pracy są nie do przecenienia. Dobry pracodawca, to większa szansa na długą i owocną współpracę, a tym samym rozwój Twojej kariery. Do dzieła!

wróć do góry