Proces zatrudnienia
Proces zatrudnienia – jak przebiega etap między rekrutacją a zatrudnieniem?
Po pozytywnym odbyciu rozmowy kwalifikacyjnej czas na Twoje zatrudnienie. W zależności od rodzaju zawieranej umowy, zostaniesz poproszony przez Konsultanta Personalnego o:
- wykonanie badań wstępnych,
- uzupełnienie kwestionariusza osobowego (konieczny będzie dowód osobisty, nr Twojego konta bankowego),
- uzupełnienie druku ZUS ZCNA (gdy planujesz dołączyć członka rodziny do ubezpieczenia),
- uzupełnienie deklaracji dodatkowego ubezpieczenia NNW lub ubezpieczenia grupowego na życie (konieczne będą dane osób które chcesz upoważnić do świadczenia),
- dostarczenie rozmiarów odzieży roboczej (jeśli Twoje stanowisko będzie tego wymagać),
- dostarczenie zdjęcia do identyfikatora.
Pierwszy dzień w pracy – jak się do niego przygotować?
Na co zwrócić szczególną uwagę?
Pamiętaj, aby stawić się na czas u pracodawcy. Dlatego przygotuj się wcześniej i sprawdź ile czasu zajmie Ci dojazd. Wyjdź z domu wcześniej, aby mieć dodatkowy czasu na niespodziewane sytuacje. Miej przy sobie wykonane badania, odpowiednio uzupełniony kwestionariusz osobowy i pozostałe dokumenty konieczne do rozpoczęcia pracy, o które poprosił Cię nasz Konsultant. Powodzenia! :)
Jak zrobić dobre wrażenie na pracownikach?
Dobrze się przygotuj. Zapoznaj się z informacjami o firmie, czym się zajmuje, jak długo funkcjonuje na rynku. Dzięki temu będziesz czuć się pewniej. Bądź otwarty na nowych ludzi, nie bój się sam zainicjować rozmowę z nowopoznanymi kolegami z pracy. Na pewno pierwszego dnia będziesz miał też dużo pytań. Nie bój się ich zadawać. Pomoże Ci to w szybszej aklimatyzacji w nowym środowisku pracy.
Co powinienem zabrać ze sobą do pracy?
Przede wszystkim badania lekarskie i wymagane dokumenty. Pierwszy dzień wiąże się zazwyczaj z koniecznością dopełnienia wszelkich formalności, dlatego najlepiej zawczasu przygotuj sobie niezbędne informacje, nie zapomnij zabrać dowodu osobistego. Bądź przygotowany, że pierwszego dnia pracy przejdziesz szkolenie BHP czy szkolenie stanowiskowe.
Jak powinienem się ubrać?
Strój jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na pierwsze wrażenie, dlatego warto aby był starannie dobrany. W każdej firmie przyjęty jest pewien dress code. W niektórych jest to element sformalizowany i ściśle przestrzegany, częściej jednak są to niepisane zasady. Przed pierwszym dniem w pracy najlepiej jest dowiedzieć się od Twojego przyszłego przełożonego jakie reguły w tym względzie panują w przedsiębiorstwie. Pamiętaj, że pierwsze wrażenie robisz tylko raz.
Wyślij formularz i załatw sprawę bez podnoszenia słuchawki lub wychodzenia z domu. W ten prosty sposób możesz złożyć reklamację.
Skontaktuj się z nami!
Umowa zlecenie
Umowa zlecenie to elastyczna forma zatrudnienia, umożliwiająca Ci swobodne zawieranie i wypowiadanie umowy. Jest ona szczególnie atrakcyjna dla studentów i uczniów do 26 roku życia, którzy są zwolnieni z obowiązkowych ubezpieczeń, dzięki czemu ich wynagrodzenie jest zazwyczaj wyższe niż w przypadku innych form. Pamiętaj, że jeśli chcesz, zawsze możesz zgłosić chęć odprowadzania dobrowolnych składek chorobowych.
Główne zalety:
-
elastyczna forma zatrudnienia - swobodna w jej zawieraniu i rozwiązywaniu (bez okresu wypowiedzenia),
-
wysokie, 20% koszty uzyskania przychodu,
-
brak składek ZUS w stosunku do studentów (do 26 roku życia),
-
możliwość uzyskania dodatkowych dochodów i szybki zarobek.
Najczęściej zadawane pytania - Umowa zlecenie
Ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkowe w przypadku umów zleceń. Jedynie jeśli jesteś studentem nie podlegasz tej składce.
Tak, jeżeli z tytułu tej umowy podlegasz składce emerytalnej.
Urlop wypoczynkowy nie przysługuje osobie, która wykonuje czynności na podstawie umowy zlecenie. Natomiast możesz zgłosić odpowiednio wcześnie brak obecności w wykonywaniu zlecenia, zgodnie z regulaminem zawartym w umowie zlecenie. O nieobecności powinieneś poinformować Konsultanta Work Service.
Czas wypowiedzenia umowy zawarty jest na Twojej umowie oraz w regulaminie stanowiącym integralną cześć umowy zlecenia.
Tak. Osoba zarejestrowana jako bezrobotna, jest zobowiązana powiadomić w ciągu 7 dni powiatowy Urząd Pracy o podjęciu zatrudnienia.
Tak. Pamiętaj, że L4 jest płatne, gdy posiadasz status ZUS ZUA oraz odprowadzasz dobrowolną składkę chorobową minimum 90 dni bez przerwy.
Zgodnie z nowymi przepisami:
- Masz obowiązek podać wystawiającemu zaświadczenie lekarskie adres pobytu w okresie czasowej niezdolności do pracy, jeżeli będzie on inny niż adres udostępniony na profilu informacyjnym wystawiającego zaświadczenie lekarskie, lub znajdujący się w Twojej dokumentacji medycznej. Masz także obowiązek poinformowania płatnika składek oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o zmianie adresu pobytu w trakcie niezdolności do pracy, wskazanego w zaświadczeniu lekarskim, nie później niż w ciągu 3 dni od wystąpienia tej okoliczności. Jeżeli nie dopełnisz tego obowiązku, Zakład przyjmie, że zawiadomienie wysłane na adres podany w zaświadczeniu lekarskim zostało doręczone skutecznie.
- Zawiadomienie o terminie badania przez lekarza orzecznika albo lekarza konsultanta lub dostarczenia posiadanych wyników badań pomocniczych – w związku z prowadzoną kontrolą prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy – Zakład może przekazać przez:
-operatora pocztowego,
-pracowników Zakładu lub inne upoważnione osoby,
-pracodawcę.
- Zawiadomienie możesz otrzymać pisemnie, telefonicznie lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej (tj. na adres Twojej poczty elektronicznej lub na Twój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, jeżeli go posiadasz).
W przypadku niezdolności do pracy spowodowanej chorobą jest to 80% podstawy wymiaru zasiłku.
Jeżeli niezdolność do pracy spowodowana jest wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy, chorobą przypadającą w czasie ciąży lub gruźlicą jest to 100% podstawy wymiaru zasiłku.
Wskazana wysokość świadczenia obowiązuje, jeżeli wewnątrzzakładowe przepisy prawa pracy nie przewidują wyższej wysokości wynagrodzenia z tego tytułu.
Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone pracownikowi za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy art. 36 ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, zwanej ustawą zasiłkową. Wynagrodzenie liczone jest z podstawy ustalonej przed pierwszą absencją zgodnie z przepisami , aby ustalić nowa podstawę przerwa między jedną choroba a następną musiałaby trwać trzy pełne miesiące.
Zasadniczo lekarz powinien wystawić L4 w dniu badania. Wyjątkiem są sytuacje, gdy stwierdza, że bez wątpienia przez ostatnie trzy dni również byłaś niezdolna do pracy. Zwolnienie lekarskie można wystawić maksymalnie 3 dni od badania wstecz. Jedynie w przypadku pacjentów z zaburzeniami psychicznymi lekarz może wystawić L4 na więcej dni wstecz.
Wynagrodzenie za pracę zostanie Ci wypłacone nie później, niż do końca miesiąca następującego po miesiącu, w którym wykonywałeś zlecenie oraz oddałeś swój raport godzinowy.
Przy zatrudnieniu na Umowę Zlecenie nie jest określony czas pracy, dlatego nie ma również nadgodzin.
Sprawdź warunki świadczenia zlecenia w Twojej umowie.
Sprawdź warunki świadczenia zlecenia w Twojej umowie.
RMUA zostanie wysłane do Ciebie wraz z PIT-em rocznym. Na Twoją prośbę może być wystawione w każdym momencie, a także dostarczone pocztą tradycyjną lub elektroniczną.
Tak. W celu zgłoszenia członka rodziny do ubezpieczenia musisz wypełnić dodatkowy druk ZUS ZCNA. Możesz go pobrać tutaj. Wypełniony druk przekaż swojemu konsultantowi personalnemu.
Tak. Za naszym pośrednictwem możesz skorzystać z dobrowolnego ubezpieczenia grupowego. W celu zapoznania się ze szczegółową listą dostępnych ubezpieczeń, zapraszamy do kontaktu z naszym przedstawicielem tutaj.
Skan wniosku o wydanie zaświadczenia (np. zaświadczenie o zatrudnieniu, zarobkach itp.) możesz wysłać na adres: zaswiadczenia@workservice.pl lub również skorzystać z formularza kontaktowego.
Szczegółowe informacje o zasadach wydawania zaświadczeń oraz wzory przykładowych wniosków możesz znaleźć tutaj.
Sposób oraz termin w którym zostanie Ci zaproponowane przedłużenie umowy różni się w zależności od rodzaju wykonywanej pracy. Szczegółowych informacji na ten temat udzieli Ci Konsultant, z którym podpisywałeś umowę.
O dokładne godziny dyżurów w Twojej lokalizacji zapytaj swojego dedykowanego Konsultanta Personalnego.
Nie. Work Service absolutnie w żadnej formie nie może zatrudniać młodocianych pracowników. Aby zatrudniać młodocianych należy spełnić wymagania określone w rozporządzeniu, m.in. powiadomić PIP, opracować wykazy prac dozwolonych. Z uwagi na nasz brak możliwości kontroli ich spełnienia, nie zatrudniamy młodocianych w jakiejkolwiek formie zatrudnienia.
Zajęciem może być objęte nawet całe wynagrodzenie zleceniobiorcy. W tym przypadku, jeżeli umowa - zlecenie jest Twoim jedynym źródłem utrzymania i otrzymujesz z tego tytułu wynagrodzenie cykliczne, możesz wystąpić do komornika z prośbą o rozłożenie zajęcia „na raty” i niezajmowanie uzgodnionej części wynagrodzenia. Wówczas Zleceniodawca po otrzymaniu nowego pisma o nowych warunkach dostosuje sposób potrącania do tych warunków.
Zleceniodawca, po otrzymaniu zawiadomienia od komornika o zajęciu wierzytelności Zleceniobiorcy, jest obowiązany do przekazania zajętej części wynagrodzenia na wskazany przez niego numer rachunku bankowego.
Zawiadomienie takie otrzymuje zarówno Zleceniobiorca, jak i Zleceniodawca. Jeżeli nie odbierzesz lub z innych powodów nie dotrze do Ciebie list z tym zawiadomieniem, nie oznacza to, że wynagrodzenie nie będzie potrącane. Zleceniodawca ma obowiązek dokonać tego potrącenia i odbywa się to bez wyrażenia Twojej zgody.
W przypadku, gdy z jakichś przyczyn tego zawiadomienia nie otrzymałeś i nie wiesz, z czego wynika potrącenie, możesz skontaktować się z konsultantem, który sprawdzi dane adresowe komornika obsługującego Twoje zajęcie oraz numer sprawy, którym to zajęcie jest opatrzone. Wówczas powinieneś sam skontaktować się z komornikiem.
Najczęściej zadawane pytania - Umowa zlecenie
Ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkowe w przypadku umów zleceń. Jedynie jeśli jesteś studentem nie podlegasz tej składce.
Tak, jeżeli z tytułu tej umowy podlegasz składce emerytalnej.
Urlop wypoczynkowy nie przysługuje osobie, która wykonuje czynności na podstawie umowy zlecenie. Natomiast możesz zgłosić odpowiednio wcześnie brak obecności w wykonywaniu zlecenia, zgodnie z regulaminem zawartym w umowie zlecenie. O nieobecności powinieneś poinformować Konsultanta Work Service.
Czas wypowiedzenia umowy zawarty jest na Twojej umowie oraz w regulaminie stanowiącym integralną cześć umowy zlecenia.
Tak. Osoba zarejestrowana jako bezrobotna, jest zobowiązana powiadomić w ciągu 7 dni powiatowy Urząd Pracy o podjęciu zatrudnienia.
Tak. Pamiętaj, że L4 jest płatne, gdy posiadasz status ZUS ZUA oraz odprowadzasz dobrowolną składkę chorobową minimum 90 dni bez przerwy.
Zgodnie z nowymi przepisami:
- Masz obowiązek podać wystawiającemu zaświadczenie lekarskie adres pobytu w okresie czasowej niezdolności do pracy, jeżeli będzie on inny niż adres udostępniony na profilu informacyjnym wystawiającego zaświadczenie lekarskie, lub znajdujący się w Twojej dokumentacji medycznej. Masz także obowiązek poinformowania płatnika składek oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o zmianie adresu pobytu w trakcie niezdolności do pracy, wskazanego w zaświadczeniu lekarskim, nie później niż w ciągu 3 dni od wystąpienia tej okoliczności. Jeżeli nie dopełnisz tego obowiązku, Zakład przyjmie, że zawiadomienie wysłane na adres podany w zaświadczeniu lekarskim zostało doręczone skutecznie.
- Zawiadomienie o terminie badania przez lekarza orzecznika albo lekarza konsultanta lub dostarczenia posiadanych wyników badań pomocniczych – w związku z prowadzoną kontrolą prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy – Zakład może przekazać przez:
-operatora pocztowego,
-pracowników Zakładu lub inne upoważnione osoby,
-pracodawcę.
- Zawiadomienie możesz otrzymać pisemnie, telefonicznie lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej (tj. na adres Twojej poczty elektronicznej lub na Twój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, jeżeli go posiadasz).
W przypadku niezdolności do pracy spowodowanej chorobą jest to 80% podstawy wymiaru zasiłku.
Jeżeli niezdolność do pracy spowodowana jest wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy, chorobą przypadającą w czasie ciąży lub gruźlicą jest to 100% podstawy wymiaru zasiłku.
Wskazana wysokość świadczenia obowiązuje, jeżeli wewnątrzzakładowe przepisy prawa pracy nie przewidują wyższej wysokości wynagrodzenia z tego tytułu.
Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone pracownikowi za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy art. 36 ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, zwanej ustawą zasiłkową. Wynagrodzenie liczone jest z podstawy ustalonej przed pierwszą absencją zgodnie z przepisami , aby ustalić nowa podstawę przerwa między jedną choroba a następną musiałaby trwać trzy pełne miesiące.
Zasadniczo lekarz powinien wystawić L4 w dniu badania. Wyjątkiem są sytuacje, gdy stwierdza, że bez wątpienia przez ostatnie trzy dni również byłaś niezdolna do pracy. Zwolnienie lekarskie można wystawić maksymalnie 3 dni od badania wstecz. Jedynie w przypadku pacjentów z zaburzeniami psychicznymi lekarz może wystawić L4 na więcej dni wstecz.
Wynagrodzenie za pracę zostanie Ci wypłacone nie później, niż do końca miesiąca następującego po miesiącu, w którym wykonywałeś zlecenie oraz oddałeś swój raport godzinowy.
Przy zatrudnieniu na Umowę Zlecenie nie jest określony czas pracy, dlatego nie ma również nadgodzin.
Sprawdź warunki świadczenia zlecenia w Twojej umowie.
Sprawdź warunki świadczenia zlecenia w Twojej umowie.
RMUA zostanie wysłane do Ciebie wraz z PIT-em rocznym. Na Twoją prośbę może być wystawione w każdym momencie, a także dostarczone pocztą tradycyjną lub elektroniczną.
Tak. W celu zgłoszenia członka rodziny do ubezpieczenia musisz wypełnić dodatkowy druk ZUS ZCNA. Możesz go pobrać tutaj. Wypełniony druk przekaż swojemu konsultantowi personalnemu.
Tak. Za naszym pośrednictwem możesz skorzystać z dobrowolnego ubezpieczenia grupowego. W celu zapoznania się ze szczegółową listą dostępnych ubezpieczeń, zapraszamy do kontaktu z naszym przedstawicielem tutaj.
Skan wniosku o wydanie zaświadczenia (np. zaświadczenie o zatrudnieniu, zarobkach itp.) możesz wysłać na adres: zaswiadczenia@workservice.pl lub również skorzystać z formularza kontaktowego.
Szczegółowe informacje o zasadach wydawania zaświadczeń oraz wzory przykładowych wniosków możesz znaleźć tutaj.
Sposób oraz termin w którym zostanie Ci zaproponowane przedłużenie umowy różni się w zależności od rodzaju wykonywanej pracy. Szczegółowych informacji na ten temat udzieli Ci Konsultant, z którym podpisywałeś umowę.
O dokładne godziny dyżurów w Twojej lokalizacji zapytaj swojego dedykowanego Konsultanta Personalnego.
Nie. Work Service absolutnie w żadnej formie nie może zatrudniać młodocianych pracowników. Aby zatrudniać młodocianych należy spełnić wymagania określone w rozporządzeniu, m.in. powiadomić PIP, opracować wykazy prac dozwolonych. Z uwagi na nasz brak możliwości kontroli ich spełnienia, nie zatrudniamy młodocianych w jakiejkolwiek formie zatrudnienia.
Zajęciem może być objęte nawet całe wynagrodzenie zleceniobiorcy. W tym przypadku, jeżeli umowa - zlecenie jest Twoim jedynym źródłem utrzymania i otrzymujesz z tego tytułu wynagrodzenie cykliczne, możesz wystąpić do komornika z prośbą o rozłożenie zajęcia „na raty” i niezajmowanie uzgodnionej części wynagrodzenia. Wówczas Zleceniodawca po otrzymaniu nowego pisma o nowych warunkach dostosuje sposób potrącania do tych warunków.
Zleceniodawca, po otrzymaniu zawiadomienia od komornika o zajęciu wierzytelności Zleceniobiorcy, jest obowiązany do przekazania zajętej części wynagrodzenia na wskazany przez niego numer rachunku bankowego.
Zawiadomienie takie otrzymuje zarówno Zleceniobiorca, jak i Zleceniodawca. Jeżeli nie odbierzesz lub z innych powodów nie dotrze do Ciebie list z tym zawiadomieniem, nie oznacza to, że wynagrodzenie nie będzie potrącane. Zleceniodawca ma obowiązek dokonać tego potrącenia i odbywa się to bez wyrażenia Twojej zgody.
W przypadku, gdy z jakichś przyczyn tego zawiadomienia nie otrzymałeś i nie wiesz, z czego wynika potrącenie, możesz skontaktować się z konsultantem, który sprawdzi dane adresowe komornika obsługującego Twoje zajęcie oraz numer sprawy, którym to zajęcie jest opatrzone. Wówczas powinieneś sam skontaktować się z komornikiem.
Pliki do pobrania
-
Wniosek o zmianę konta bankowego (docx)
pobierz
-
Wniosek o zmianę danych (docx)
pobierz
-
ZUS ZCNA - Zgłoszenie danych o członkach rodziny dla celów ubezpieczenia zdrowotnego (pdf)
pobierz
-
Z-15 - Wniosek o zasiłek opiekuńczy (pdf)
pobierz
Wyślij formularz i załatw sprawę bez podnoszenia słuchawki lub wychodzenia z domu. W ten prosty sposób możesz złożyć reklamację.
Skontaktuj się z nami!
Umowa o pracę tymczasową
Praca tymczasowa polega na wykonywaniu na rzecz danego Pracodawcy Użytkownika zadań
o charakterze sezonowym, okresowym lub doraźnym. Twoim bezpośrednim pracodawcą jest agencja zatrudnienia. Tak samo jak w przypadku standardowej umowy o pracę masz prawo do urlopu, zwolnienia lekarskiego, a czas pracy również liczony jest do emerytury.
Będąc zatrudnionym przez nas jesteś pod stałą opieką naszego Konsultanta, możesz korzystać z atrakcyjnych ofert w programie lojalnościowym oraz ze szkoleń i kursów podnoszących Twoje kwalifikacje. Dzięki pracy tymczasowej możesz sprawdzić czy dany Pracodawca odpowiada Twoim potrzebom, a także masz szansę na stałe zatrudnienie.
Główne zalety pracy tymczasowej:
- elastyczne godziny pracy,
- regularnie odprowadzane świadczenia,
- bezpieczeństwo,
- terminowe wynagrodzenie,
- stała opieka agencji gwarantująca dostęp do nowych ofert pracy.
Najczęściej zadawane pytania - Umowa o pracę tymczasową
Umowa o pracę tymczasową zawierana jest na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy. Wykonywanie pracy tymczasowej nie może przekraczać 18 miesięcy, w okresie obejmującym 36 kolejnych miesięcy na rzecz jednego pracodawcy użytkownika.
Tak. Work Service jako pracodawca jest zobowiązany zgłosić i odprowadzać składki w zakresie ubezpieczenia emerytalnego, rentowego, chorobowego i wypadkowego, a także składek na ubezpieczenie zdrowotne.
Tak. Okres, w którym byłeś zatrudniony jako pracownik tymczasowy, zostanie uwzględniony przy ustalaniu wysokości emerytury. Jest on także wliczany do stażu pracy.
Tak. Zarówno Ty, jak i pracodawca, macie prawo rozwiązać umowę o pracę tymczasową. Okres wypowiedzenia wynosi odpowiednio:
- 3 dni, gdy umowa została zawarta na okres nieprzekraczający 2 tygodnie,
- 1 tydzień, gdy umowa została zawarta na okres dłuższy niż 2 tygodnie, przy czym ten biegnie zawsze od najbliższej niedzieli do następnej soboty.
Tak. Osoba zarejestrowana jako bezrobotna, jest zobowiązana powiadomić w ciągu 7 dni powiatowy Urząd Pracy o podjęciu zatrudnienia.
Przysługuje Ci prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze dwóch dni za każdy pełny miesiąc pozostawania w dyspozycji pracodawcy użytkownika. Urlop się nie dzieli, jeżeli przepracujesz 1/2 miesiąca - nie nabywasz prawa do urlopu. Ostateczny wymiar Twojego urlopu zależy od stażu pracy. Niewykorzystany urlop naliczany na zasadach ogólnych w poprzednim miejscu Twojej pracy nie przechodzi w przypadku zatrudnienia na umowę o pracę tymczasową.
Wynagrodzenie za jeden dzień urlopu wypoczynkowego ustala się:
1) dzieląc wynagrodzenie wypłacone pracownikowi tymczasowemu w okresie 3 miesięcy wykonywania pracy na rzecz tego samego pracodawcy użytkownika na podstawie umowy o pracę lub umów o pracę z daną agencją pracy tymczasowej, poprzedzających miesiąc kalendarzowy, w którym udzielono takiemu pracownikowi czasu wolnego od pracy w wymiarze odpowiadającym przysługującemu mu urlopowi wypoczynkowemu, przez liczbę godzin pracy, w czasie których wykonywał on pracę w okresie tych 3 miesięcy;
2) a następnie mnożąc tak otrzymane wynagrodzenie za jedną godzinę wykonywania pracy przez liczbę godzin przypadających w czasie wolnym od pracy w dniach, w których pracownik tymczasowy wykonywałby pracę, gdyby nie korzystał z urlopu wypoczynkowego.
Ekwiwalent pieniężny za jeden dzień urlopu wypoczynkowego ustala się:
1) sumując kwoty wypłaconych wynagrodzeń w okresie 3 miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym pracownikowi tymczasowemu wypłaca się ekwiwalent pieniężny, przypadających w okresie 6 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc wypłaty ekwiwalentu;
2) a następnie dzieląc otrzymany wynik przez liczbę godzin, w czasie których pracownik tymczasowy wykonywał pracę w okresie, o którym mowa w pkt 1;
3) a następnie mnożąc tak otrzymane wynagrodzenie za jedną godzinę wykonywania pracy tymczasowej przez liczbę godzin urlopu wypoczynkowego, za którą jest wypłacany ekwiwalent.
Twój Pracodawca jest obowiązany udzielić na Twoje żądanie i we wskazanym przez Ciebie terminie nie więcej niż 4 dni urlopu w każdym roku kalendarzowym. Żądanie udzielenia takiego urlopu powinieneś zgłosić najpóźniej w dniu jego rozpoczęcia.
Jeśli wychowujesz przynamniej jedno dziecko w wieku do lat 14, przysługuje w ciągu roku kalendarzowym zwolnienie od pracy w wymiarze 16 godzin lub 2 dni z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.
Skontaktuj się z Twoim Konsultantem, który poinformuje Cię, ile dokładnie dni urlopu pozostało Ci do wykorzystania.
Jeśli zachorujesz w okresie wypowiedzenia, masz prawo do zasiłku. Dostaniesz go nawet wtedy, gdy rozchorujesz się już po rozwiązaniu umowy o pracę - ale nie później niż 14 dni po ustaniu stosunku zatrudnienia (jeśli jest to choroba zakaźna, w ciągu 3 miesięcy) i gdy choroba trwa minimum 30 dni. Zasiłek chorobowy ZUS wypłaca nie dłużej niż 182 dni.
W przypadku niezdolności do pracy spowodowanej chorobą jest to 80% podstawy wymiaru zasiłku.
Jeżeli niezdolność do pracy spowodowana jest wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy, chorobą przypadającą w czasie ciąży lub gruźlicą jest to 100% podstawy wymiaru zasiłku.
Wskazana wysokość świadczenia obowiązuje, jeżeli wewnątrzzakładowe przepisy prawa pracy nie przewidują wyższej wysokości wynagrodzenia z tego tytułu.
Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone pracownikowi za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy art. 36 ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, zwanej ustawą zasiłkową. Wynagrodzenie liczone jest z podstawy ustalonej przed pierwszą absencją zgodnie z przepisami , aby ustalić nowa podstawę przerwa między jedną choroba a następną musiałaby trwać trzy pełne miesiące.
Zgodnie z nowymi przepisami:
- Masz obowiązek podać wystawiającemu zaświadczenie lekarskie adres pobytu w okresie czasowej niezdolności do pracy, jeżeli będzie on inny niż adres udostępniony na profilu informacyjnym wystawiającego zaświadczenie lekarskie, lub znajdujący się w Twojej dokumentacji medycznej. Masz także obowiązek poinformowania płatnika składek oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o zmianie adresu pobytu w trakcie niezdolności do pracy, wskazanego w zaświadczeniu lekarskim, nie później niż w ciągu 3 dni od wystąpienia tej okoliczności. Jeżeli nie dopełnisz tego obowiązku, Zakład przyjmie, że zawiadomienie wysłane na adres podany w zaświadczeniu lekarskim zostało doręczone skutecznie.
- Zawiadomienie o terminie badania przez lekarza orzecznika albo lekarza konsultanta lub dostarczenia posiadanych wyników badań pomocniczych – w związku z prowadzoną kontrolą prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy – Zakład może przekazać przez:
-operatora pocztowego,
-pracowników Zakładu lub inne upoważnione osoby,
-pracodawcę.
- Zawiadomienie możesz otrzymać pisemnie, telefonicznie lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej (tj. na adres Twojej poczty elektronicznej lub na Twój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, jeżeli go posiadasz).
Zasadniczo lekarz powinien wystawić L4 w dniu badania. Wyjątkiem są sytuacje, gdy stwierdza, że bez wątpienia przez ostatnie trzy dni również byłaś niezdolna do pracy. Zwolnienie lekarskie można wystawić maksymalnie 3 dni od badania wstecz. Jedynie w przypadku pacjentów z zaburzeniami psychicznymi lekarz może wystawić L4 na więcej dni wstecz.
Wynagrodzenie za pracę zostanie Ci wypłacone zgodnie z umową o pracę zawartą między Tobą a agencją zatrudnienia, w której powinny być określone: wysokość wynagrodzenia za pracę, termin oraz sposób wypłaty. Kwota zostanie przekazana przelewem na wskazane konto bankowe lub przekazem pocztowym.
Skorzystaj z dowolnego ogólnodostępnego kalkulatora wynagrodzeń on-line.
Za pracę w godzinach nadliczbowych oprócz normalnego wynagrodzenia przysługuje Ci dodatek. Jego wysokość zależy od rodzaju czasu wolnego, który został poświęcony na wykonywanie tej dodatkowej pracy:
- jeżeli praca w godzinach nadliczbowych przypada: w nocy, w niedziele i święta niebędące dla Ciebie dniami pracy, w udzielonym Ci dniu wolnym od pracy w zamian za pracę w niedzielę lub w święto przysługuje dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100%,
- za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w każdym innym dniu niż określony wyżej przysługuje dodatek w wysokości 50%.
W zamian za czas przepracowany w godzinach nadliczbowych pracodawca, na Twój pisemny wniosek, może udzielić Ci w tym samym wymiarze czasu wolnego od pracy. W takim przypadku nie przysługuje dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych.
Oprócz wynagrodzenia, pracodawca często wypłaca pracownikom dodatkowe świadczenia pieniężne, np. nagrody i premie. Przyznanie nagrody i jej wysokość zależą wyłącznie od decyzji pracodawcy. Najczęściej prawo do premii wynika z regulaminu premiowania. Prawo do premii i jej wysokość mogą być też określone w umowie o pracę.
Zgodnie z Kodeksem Pracy, jeśli wykonujesz pracę w porze nocnej przysługuje Ci dodatek do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w porze nocnej w wysokości 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Wiedz jednak, że dodatek za pracę w porze nocnej może być wypłacony w kwocie wyższej niż przewiduje kodeks pracy, na podstawie zapisu zawartego na umowie o pracę lub na podstawie przepisów wewnątrzzakładowych.
RMUA wydaje się najwcześniej kolejnego dnia po dacie wypłaty. Na Twoją prośbę pracodawca może także wysłać Ci dokument pocztą tradycyjną lub elektroniczną.
W celu zgłoszenia członka rodziny do ubezpieczenia musisz wypełnić dodatkowy druk ZUS ZCNA. Możesz go pobrać tutaj. Wypełniony druk przekaż swojemu konsultantowi personalnemu.
Tak. Za naszym pośrednictwem możesz skorzystać z dobrowolnego ubezpieczenia grupowego. W celu zapoznania się ze szczegółową listą dostępnych ubezpieczeń, zapraszamy do kontaktu z naszym przedstawicielem tutaj.
Skan wniosku o wydanie zaświadczenia (np. zaświadczenie o zatrudnieniu, zarobkach itp.) możesz wysłać na adres: zaswiadczenia@workservice.pl lub również skorzystać z formularza kontaktowego.
Szczegółowe informacje o zasadach wydawania zaświadczeń oraz wzory przykładowych wniosków możesz znaleźć tutaj.
O dokładne godziny dyżurów w Twojej lokalizacji zapytaj swojego dedykowanego Konsultanta Personalnego.
Nie. Work Service absolutnie w żadnej formie nie może zatrudniać młodocianych pracowników. Aby zatrudniać młodocianych należy spełnić wymagania określone w rozporządzeniu, m.in. powiadomić PIP, opracować wykazy prac dozwolonych. Z uwagi na nasz brak możliwości kontroli ich spełnienia, nie zatrudniamy młodocianych w jakiejkolwiek formie zatrudnienia.
Komornik może zająć:
- z tytułu egzekucji świadczeń alimentacyjnych – do wysokości 3/5 Twojego wynagrodzenia
- z tytułu innych należności – do wysokości połowy wynagrodzenia; w tym przypadku wolna od potrąceń jest aktualnie obowiązująca kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.
Zasady zajęcia dla umów tymczasowych są takie same jak dla umów zawieranych na podstawie kodeksu pracy.
Pracodawca, po otrzymaniu zawiadomienia od komornika o zajęciu wynagrodzenia Pracownika, jest obowiązany do przekazania zajętej części wynagrodzenia na wskazany przez niego numer rachunku bankowego.
Zawiadomienie takie otrzymuje zarówno Pracownik, jak i Pracodawca. Jeżeli nie odbierzesz lub z innych powodów nie dotrze do Ciebie list z tym zawiadomieniem, nie oznacza to, że wynagrodzenie nie będzie potrącane. Pracodawca ma obowiązek dokonać tego potrącenia i odbywa się to bez wyrażenia Twojej zgody.
W przypadku, gdy z jakichś przyczyn tego zawiadomienia nie otrzymałeś i nie wiesz, z czego wynika potrącenie, możesz skontaktować się z konsultantem, który sprawdzi dane adresowe komornika obsługującego Twoje zajęcie oraz numer sprawy, którym to zajęcie jest opatrzone. Wówczas powinieneś sam skontaktować się z komornikiem.
Najczęściej zadawane pytania - Umowa o pracę tymczasową
Umowa o pracę tymczasową zawierana jest na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy. Wykonywanie pracy tymczasowej nie może przekraczać 18 miesięcy, w okresie obejmującym 36 kolejnych miesięcy na rzecz jednego pracodawcy użytkownika.
Tak. Work Service jako pracodawca jest zobowiązany zgłosić i odprowadzać składki w zakresie ubezpieczenia emerytalnego, rentowego, chorobowego i wypadkowego, a także składek na ubezpieczenie zdrowotne.
Tak. Okres, w którym byłeś zatrudniony jako pracownik tymczasowy, zostanie uwzględniony przy ustalaniu wysokości emerytury. Jest on także wliczany do stażu pracy.
Tak. Zarówno Ty, jak i pracodawca, macie prawo rozwiązać umowę o pracę tymczasową. Okres wypowiedzenia wynosi odpowiednio:
- 3 dni, gdy umowa została zawarta na okres nieprzekraczający 2 tygodnie,
- 1 tydzień, gdy umowa została zawarta na okres dłuższy niż 2 tygodnie, przy czym ten biegnie zawsze od najbliższej niedzieli do następnej soboty.
Tak. Osoba zarejestrowana jako bezrobotna, jest zobowiązana powiadomić w ciągu 7 dni powiatowy Urząd Pracy o podjęciu zatrudnienia.
Przysługuje Ci prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze dwóch dni za każdy pełny miesiąc pozostawania w dyspozycji pracodawcy użytkownika. Urlop się nie dzieli, jeżeli przepracujesz 1/2 miesiąca - nie nabywasz prawa do urlopu. Ostateczny wymiar Twojego urlopu zależy od stażu pracy. Niewykorzystany urlop naliczany na zasadach ogólnych w poprzednim miejscu Twojej pracy nie przechodzi w przypadku zatrudnienia na umowę o pracę tymczasową.
Wynagrodzenie za jeden dzień urlopu wypoczynkowego ustala się:
1) dzieląc wynagrodzenie wypłacone pracownikowi tymczasowemu w okresie 3 miesięcy wykonywania pracy na rzecz tego samego pracodawcy użytkownika na podstawie umowy o pracę lub umów o pracę z daną agencją pracy tymczasowej, poprzedzających miesiąc kalendarzowy, w którym udzielono takiemu pracownikowi czasu wolnego od pracy w wymiarze odpowiadającym przysługującemu mu urlopowi wypoczynkowemu, przez liczbę godzin pracy, w czasie których wykonywał on pracę w okresie tych 3 miesięcy;
2) a następnie mnożąc tak otrzymane wynagrodzenie za jedną godzinę wykonywania pracy przez liczbę godzin przypadających w czasie wolnym od pracy w dniach, w których pracownik tymczasowy wykonywałby pracę, gdyby nie korzystał z urlopu wypoczynkowego.
Ekwiwalent pieniężny za jeden dzień urlopu wypoczynkowego ustala się:
1) sumując kwoty wypłaconych wynagrodzeń w okresie 3 miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym pracownikowi tymczasowemu wypłaca się ekwiwalent pieniężny, przypadających w okresie 6 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc wypłaty ekwiwalentu;
2) a następnie dzieląc otrzymany wynik przez liczbę godzin, w czasie których pracownik tymczasowy wykonywał pracę w okresie, o którym mowa w pkt 1;
3) a następnie mnożąc tak otrzymane wynagrodzenie za jedną godzinę wykonywania pracy tymczasowej przez liczbę godzin urlopu wypoczynkowego, za którą jest wypłacany ekwiwalent.
Twój Pracodawca jest obowiązany udzielić na Twoje żądanie i we wskazanym przez Ciebie terminie nie więcej niż 4 dni urlopu w każdym roku kalendarzowym. Żądanie udzielenia takiego urlopu powinieneś zgłosić najpóźniej w dniu jego rozpoczęcia.
Jeśli wychowujesz przynamniej jedno dziecko w wieku do lat 14, przysługuje w ciągu roku kalendarzowym zwolnienie od pracy w wymiarze 16 godzin lub 2 dni z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.
Skontaktuj się z Twoim Konsultantem, który poinformuje Cię, ile dokładnie dni urlopu pozostało Ci do wykorzystania.
Jeśli zachorujesz w okresie wypowiedzenia, masz prawo do zasiłku. Dostaniesz go nawet wtedy, gdy rozchorujesz się już po rozwiązaniu umowy o pracę - ale nie później niż 14 dni po ustaniu stosunku zatrudnienia (jeśli jest to choroba zakaźna, w ciągu 3 miesięcy) i gdy choroba trwa minimum 30 dni. Zasiłek chorobowy ZUS wypłaca nie dłużej niż 182 dni.
W przypadku niezdolności do pracy spowodowanej chorobą jest to 80% podstawy wymiaru zasiłku.
Jeżeli niezdolność do pracy spowodowana jest wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy, chorobą przypadającą w czasie ciąży lub gruźlicą jest to 100% podstawy wymiaru zasiłku.
Wskazana wysokość świadczenia obowiązuje, jeżeli wewnątrzzakładowe przepisy prawa pracy nie przewidują wyższej wysokości wynagrodzenia z tego tytułu.
Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone pracownikowi za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy art. 36 ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, zwanej ustawą zasiłkową. Wynagrodzenie liczone jest z podstawy ustalonej przed pierwszą absencją zgodnie z przepisami , aby ustalić nowa podstawę przerwa między jedną choroba a następną musiałaby trwać trzy pełne miesiące.
Zgodnie z nowymi przepisami:
- Masz obowiązek podać wystawiającemu zaświadczenie lekarskie adres pobytu w okresie czasowej niezdolności do pracy, jeżeli będzie on inny niż adres udostępniony na profilu informacyjnym wystawiającego zaświadczenie lekarskie, lub znajdujący się w Twojej dokumentacji medycznej. Masz także obowiązek poinformowania płatnika składek oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o zmianie adresu pobytu w trakcie niezdolności do pracy, wskazanego w zaświadczeniu lekarskim, nie później niż w ciągu 3 dni od wystąpienia tej okoliczności. Jeżeli nie dopełnisz tego obowiązku, Zakład przyjmie, że zawiadomienie wysłane na adres podany w zaświadczeniu lekarskim zostało doręczone skutecznie.
- Zawiadomienie o terminie badania przez lekarza orzecznika albo lekarza konsultanta lub dostarczenia posiadanych wyników badań pomocniczych – w związku z prowadzoną kontrolą prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy – Zakład może przekazać przez:
-operatora pocztowego,
-pracowników Zakładu lub inne upoważnione osoby,
-pracodawcę.
- Zawiadomienie możesz otrzymać pisemnie, telefonicznie lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej (tj. na adres Twojej poczty elektronicznej lub na Twój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, jeżeli go posiadasz).
Zasadniczo lekarz powinien wystawić L4 w dniu badania. Wyjątkiem są sytuacje, gdy stwierdza, że bez wątpienia przez ostatnie trzy dni również byłaś niezdolna do pracy. Zwolnienie lekarskie można wystawić maksymalnie 3 dni od badania wstecz. Jedynie w przypadku pacjentów z zaburzeniami psychicznymi lekarz może wystawić L4 na więcej dni wstecz.
Wynagrodzenie za pracę zostanie Ci wypłacone zgodnie z umową o pracę zawartą między Tobą a agencją zatrudnienia, w której powinny być określone: wysokość wynagrodzenia za pracę, termin oraz sposób wypłaty. Kwota zostanie przekazana przelewem na wskazane konto bankowe lub przekazem pocztowym.
Skorzystaj z dowolnego ogólnodostępnego kalkulatora wynagrodzeń on-line.
Za pracę w godzinach nadliczbowych oprócz normalnego wynagrodzenia przysługuje Ci dodatek. Jego wysokość zależy od rodzaju czasu wolnego, który został poświęcony na wykonywanie tej dodatkowej pracy:
- jeżeli praca w godzinach nadliczbowych przypada: w nocy, w niedziele i święta niebędące dla Ciebie dniami pracy, w udzielonym Ci dniu wolnym od pracy w zamian za pracę w niedzielę lub w święto przysługuje dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100%,
- za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w każdym innym dniu niż określony wyżej przysługuje dodatek w wysokości 50%.
W zamian za czas przepracowany w godzinach nadliczbowych pracodawca, na Twój pisemny wniosek, może udzielić Ci w tym samym wymiarze czasu wolnego od pracy. W takim przypadku nie przysługuje dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych.
Oprócz wynagrodzenia, pracodawca często wypłaca pracownikom dodatkowe świadczenia pieniężne, np. nagrody i premie. Przyznanie nagrody i jej wysokość zależą wyłącznie od decyzji pracodawcy. Najczęściej prawo do premii wynika z regulaminu premiowania. Prawo do premii i jej wysokość mogą być też określone w umowie o pracę.
Zgodnie z Kodeksem Pracy, jeśli wykonujesz pracę w porze nocnej przysługuje Ci dodatek do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w porze nocnej w wysokości 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Wiedz jednak, że dodatek za pracę w porze nocnej może być wypłacony w kwocie wyższej niż przewiduje kodeks pracy, na podstawie zapisu zawartego na umowie o pracę lub na podstawie przepisów wewnątrzzakładowych.
RMUA wydaje się najwcześniej kolejnego dnia po dacie wypłaty. Na Twoją prośbę pracodawca może także wysłać Ci dokument pocztą tradycyjną lub elektroniczną.
W celu zgłoszenia członka rodziny do ubezpieczenia musisz wypełnić dodatkowy druk ZUS ZCNA. Możesz go pobrać tutaj. Wypełniony druk przekaż swojemu konsultantowi personalnemu.
Tak. Za naszym pośrednictwem możesz skorzystać z dobrowolnego ubezpieczenia grupowego. W celu zapoznania się ze szczegółową listą dostępnych ubezpieczeń, zapraszamy do kontaktu z naszym przedstawicielem tutaj.
Skan wniosku o wydanie zaświadczenia (np. zaświadczenie o zatrudnieniu, zarobkach itp.) możesz wysłać na adres: zaswiadczenia@workservice.pl lub również skorzystać z formularza kontaktowego.
Szczegółowe informacje o zasadach wydawania zaświadczeń oraz wzory przykładowych wniosków możesz znaleźć tutaj.
O dokładne godziny dyżurów w Twojej lokalizacji zapytaj swojego dedykowanego Konsultanta Personalnego.
Nie. Work Service absolutnie w żadnej formie nie może zatrudniać młodocianych pracowników. Aby zatrudniać młodocianych należy spełnić wymagania określone w rozporządzeniu, m.in. powiadomić PIP, opracować wykazy prac dozwolonych. Z uwagi na nasz brak możliwości kontroli ich spełnienia, nie zatrudniamy młodocianych w jakiejkolwiek formie zatrudnienia.
Komornik może zająć:
- z tytułu egzekucji świadczeń alimentacyjnych – do wysokości 3/5 Twojego wynagrodzenia
- z tytułu innych należności – do wysokości połowy wynagrodzenia; w tym przypadku wolna od potrąceń jest aktualnie obowiązująca kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.
Zasady zajęcia dla umów tymczasowych są takie same jak dla umów zawieranych na podstawie kodeksu pracy.
Pracodawca, po otrzymaniu zawiadomienia od komornika o zajęciu wynagrodzenia Pracownika, jest obowiązany do przekazania zajętej części wynagrodzenia na wskazany przez niego numer rachunku bankowego.
Zawiadomienie takie otrzymuje zarówno Pracownik, jak i Pracodawca. Jeżeli nie odbierzesz lub z innych powodów nie dotrze do Ciebie list z tym zawiadomieniem, nie oznacza to, że wynagrodzenie nie będzie potrącane. Pracodawca ma obowiązek dokonać tego potrącenia i odbywa się to bez wyrażenia Twojej zgody.
W przypadku, gdy z jakichś przyczyn tego zawiadomienia nie otrzymałeś i nie wiesz, z czego wynika potrącenie, możesz skontaktować się z konsultantem, który sprawdzi dane adresowe komornika obsługującego Twoje zajęcie oraz numer sprawy, którym to zajęcie jest opatrzone. Wówczas powinieneś sam skontaktować się z komornikiem.
Pliki do pobrania
-
Jak czytać RMUA (pdf)
pobierz
-
Wniosek o zmianę konta bankowego (docx)
pobierz
-
Wniosek o zmianę danych (docx)
pobierz
-
Wniosek o urlop – PT (docx)
pobierz
-
Wniosek o urlop macierzyński i rodzicielski (docx)
pobierz
-
Oświadczenie ojca dziecka o braku zamiaru korzystania z urlopu rodzicielskiego (docx)
pobierz
-
Oświadczenie o płatniku macierzyńskiego (docx)
pobierz
-
ZUS ZCNA - Zgłoszenie danych o członkach rodziny dla celów ubezpieczenia zdrowotnego (pdf)
pobierz
-
Z-15 - Wniosek o zasiłek opiekuńczy (pdf)
pobierz
-
Porozumienie stron w sprawie rozwiązania umowy (docx)
pobierz
Wyślij formularz i załatw sprawę bez podnoszenia słuchawki lub wychodzenia z domu. W ten prosty sposób możesz złożyć reklamację.
Skontaktuj się z nami!
Umowa kodeksowa
Umowa kodeksowa charakteryzuje się tym, że jej warunki są określone przez Kodeks Pracy, dzięki czemu pracownikom przysługuje szereg świadczeń, np. urlop wypoczynkowy.
Umowę o pracę zawiera się :
- na okres próbny, nieprzekraczający 3 miesięcy
- na czas określony, strony zawierają na z góry określony okres i na jej podstawie pracodawca uzgadnia z pracownikiem początkową i końcową datę trwania stosunku pracy.
- na czas nieokreślony
Umowę na czas określony można zawrzeć maksymalnie na 33 miesiące, a łączna liczba takich umów nie może przekroczyć trzech. Zatem, w sytuacji przekroczenia tych limitów, kolejna umowa o pracę (czyli czwarta) z mocy prawa przekształci się w umowę na czas nieokreślony. Umowa na okres próbny, mimo że jest umową terminową, nie jest wliczana do powyższych limitów. Oznacza to, że pracownik może zostać zatrudniony u tego samego pracodawcy maksymalnie przez 36 miesięcy (3 miesiące okresu próbnego + 33 miesiące zatrudnienia w ramach maksymalnie 3 umów na czas określony).
W wyniku nowelizacji Kodeksu pracy, która miała miejsce 22 lutego 2016 r., z katalogu umów o pracę usunięto umowę na czas określony w celu zastępstwa nieobecnego pracownika. Jednakże w dalszym ciągu możliwe jest zawieranie takiego rodzaju umowy. Obecnie umowa ta jest określona jako jedna z kilku rodzajów umów na czas określony (art. 251 § 4 pkt 1 Kodeksu pracy) :
- w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy
- w celu wykonywania pracy o charakterze dorywczym lub sezonowym
- w celu wykonywania pracy przez okres kadencji
Główne zalety umowy kodeksowej:
- prawo do korzystania z uprawnień, jakie wynikają z Kodeksu Pracy,
- pracodawca jest zobowiązany do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne,
- ochrona przed rozwiązaniem umowy,
- gwarancja minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Wady umowy kodeksowej:
- pracownik nie może powierzyć wykonywania swojej pracy innej osobie;
- ściśle określone miejsce i czas jej wykonywania pracy.
Najczęściej zadawane pytania - Umowa kodeksowa
Na każdy rodzaj umowy podany powyżej, najczęściej pierwsza umowa zawierana jest jako umowę o pracę na okres próbny, na czas nieprzekraczający 3 miesięcy. Kolejna na czas określony . Umowa na czas nieokreślony uważana jest za najbezpieczniejszą z umów dla pracownika, z uwagi na największą ochronę przed jej wypowiedzeniem przez pracodawcę. Zgodnie z art. 30 § 4 Kodeksu pracy wypowiedzenie tej umowy wymaga podanie prawdziwej i konkretnej przyczyny. Ponadto umowa na czas nieokreślony nie zawiera terminu jej rozwiązania.
W przypadku wypowiedzenia umowy o pracę na okres próbny okres wypowiedzenia wynosi:
- 3 dni robocze, jeśli okres próbny nie przekracza 2 tygodni,
- 1 tydzień, jeśli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie,
- 2 tygodnie, jeśli okres próbny wynosi 3 miesiące.
W przypadku wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony i umowy o pracę na czas określony okres wypowiedzenia jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:
- 2 tygodnie, jeśli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,
- 1 miesiąc, jeśli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,
- 3 miesiące, jeśli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.
Tak. Work Service jako pracodawca jest zobowiązany zgłosić i odprowadzać składki w zakresie ubezpieczenia emerytalnego, rentowego, chorobowego i wypadkowego, a także składek na ubezpieczenie zdrowotne.
Tak. Osoba zarejestrowana jako bezrobotna, jest zobowiązana powiadomić w ciągu 7 dni powiatowy Urząd Pracy o podjęciu zatrudnienia.
Przysługuje Ci prawo do corocznego nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego.
Wymiar urlopu wynosi:
- 20 dni, jeśli Twój staż pracy wynosi krócej niż 10 lat,
- 26 dni, jeśli Twój staż pracy wynosi co najmniej 10 lat.
Jeśli podejmujesz pracę po raz pierwszy, to w roku kalendarzowym podjęcia pracy, uzyskujesz prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy, w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu należnym po przepracowaniu roku.
Wymiar urlopu dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy (np. ¾ etatu) ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika.
Twój Pracodawca jest obowiązany udzielić na Twoje żądanie i we wskazanym przez Ciebie terminie nie więcej niż 4 dni urlopu w każdym roku kalendarzowym. Żądanie udzielenia takiego urlopu powinieneś zgłosić najpóźniej w dniu jego rozpoczęcia.
Jeśli wychowujesz przynamniej jedno dziecko w wieku do lat 14 przysługuje Ci w ciągu roku kalendarzowym zwolnienie od pracy w wymiarze 16 godzin lub 2 dni z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.
Skontaktuj się z Twoim Konsultantem, który poinformuje Cię, ile dokładnie dni urlopu pozostało Ci do wykorzystania.
W sytuacji kiedy zostałeś zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy, wymiar urlopu wypoczynkowego ustala się proporcjonalnie do Twojego wymiaru czasu pracy – zostaje więc odpowiednio pomniejszony.
Za czas urlopu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie , a jakie by otrzymał , gdyby w tym czasie pracował. Zmienne składniki wynagrodzenia obliczane są z okresu 3 miesięcy poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu.
Zgodnie z nowymi przepisami:
- Masz obowiązek podać wystawiającemu zaświadczenie lekarskie adres pobytu w okresie czasowej niezdolności do pracy, jeżeli będzie on inny niż adres udostępniony na profilu informacyjnym wystawiającego zaświadczenie lekarskie, lub znajdujący się w Twojej dokumentacji medycznej. Masz także obowiązek poinformowania płatnika składek oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o zmianie adresu pobytu w trakcie niezdolności do pracy, wskazanego w zaświadczeniu lekarskim, nie później niż w ciągu 3 dni od wystąpienia tej okoliczności. Jeżeli nie dopełnisz tego obowiązku, Zakład przyjmie, że zawiadomienie wysłane na adres podany w zaświadczeniu lekarskim zostało doręczone skutecznie.
- Zawiadomienie o terminie badania przez lekarza orzecznika albo lekarza konsultanta lub dostarczenia posiadanych wyników badań pomocniczych – w związku z prowadzoną kontrolą prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy – Zakład może przekazać przez:
-operatora pocztowego,
-pracowników Zakładu lub inne upoważnione osoby,
-pracodawcę.
- Zawiadomienie możesz otrzymać pisemnie, telefonicznie lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej (tj. na adres Twojej poczty elektronicznej lub na Twój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, jeżeli go posiadasz).
W przypadku niezdolności do pracy spowodowanej chorobą jest to 80% podstawy wymiaru zasiłku.
Jeżeli niezdolność do pracy spowodowana jest wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy, chorobą przypadającą w czasie ciąży lub gruźlicą jest to 100% podstawy wymiaru zasiłku.
Wskazana wysokość świadczenia obowiązuje, jeżeli wewnątrzzakładowe przepisy prawa pracy nie przewidują wyższej wysokości wynagrodzenia z tego tytułu.
Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone pracownikowi za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy art. 36 ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, zwanej ustawą zasiłkową. Wynagrodzenie liczone jest z podstawy ustalonej przed pierwszą absencją zgodnie z przepisami , aby ustalić nowa podstawę przerwa między jedną choroba a następną musiałaby trwać trzy pełne miesiące.
Zasadniczo lekarz powinien wystawić L4 w dniu badania. Wyjątkiem są sytuacje, gdy stwierdza, że bez wątpienia przez ostatnie trzy dni również byłaś niezdolna do pracy. Zwolnienie lekarskie można wystawić maksymalnie 3 dni od badania wstecz. Jedynie w przypadku pacjentów z zaburzeniami psychicznymi lekarz może wystawić L4 na więcej dni wstecz.
Jeśli zachorujesz w okresie wypowiedzenia, masz prawo do zasiłku. Dostaniesz go nawet wtedy, gdy rozchorujesz się już po rozwiązaniu umowy o pracę - ale nie później niż 14 dni po ustaniu stosunku zatrudnienia (jeśli jest to choroba zakaźna, w ciągu 3 miesięcy) i gdy choroba trwa minimum 30 dni. Zasiłek chorobowy ZUS wypłaca nie dłużej niż 182 dni.
Wynagrodzenie za pracę zostanie Ci wypłacone zgodnie z umową o pracę zawartą między Tobą a agencją zatrudnienia, w której powinny być określone: wysokość wynagrodzenia za pracę, termin oraz sposób wypłaty. Kwota zostanie przekazana przelewem na wskazane konto bankowe lub przekazem pocztowym.
Skorzystaj z dowolnego ogólnodostępnego kalkulatora wynagrodzeń on-line.
Za pracę w godzinach nadliczbowych oprócz normalnego wynagrodzenia przysługuje Ci dodatek. Jego wysokość zależy od rodzaju czasu wolnego, który został poświęcony na wykonywanie tej dodatkowej pracy.
Jeżeli praca w godzinach nadliczbowych przypada: w nocy, w niedziele i święta niebędące dla Ciebie dniami pracy, w udzielonym Ci dniu wolnym od pracy w zamian za pracę w niedzielę lub w święto przysługuje dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100%.
Za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w każdym innym dniu niż określony wyżej przysługuje dodatek w wysokości 50%.
W zamian za czas przepracowany w godzinach nadliczbowych, pracodawca na Twój pisemny wniosek, może udzielić Ci w tym samym wymiarze czasu wolnego od pracy. W takim przypadku nie przysługuje dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych.
Oprócz wynagrodzenia, pracodawca często wypłaca pracownikom dodatkowe świadczenia pieniężne, np. nagrody i premie. Przyznanie nagrody i jej wysokość zależą wyłącznie od decyzji pracodawcy. Najczęściej prawo do premii wynika z regulaminu premiowania. Prawo do premii i jej wysokość mogą być też określone w umowie o pracę.
Zgodnie z Kodeksem Pracy, jeśli wykonujesz pracę w porze nocnej przysługuje Ci dodatek do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w porze nocnej w wysokości 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Wiedz jednak, że dodatek za pracę w porze nocnej może być wypłacony w kwocie wyższej niż przewiduje kodeks pracy, na podstawie zapisu zawartego na umowie o pracę lub na podstawie przepisów wewnątrzzakładowych.
RMUA wydaje się najwcześniej kolejnego dnia po dacie wypłaty. Na Twoją prośbę pracodawca może także wysłać Ci dokument pocztą tradycyjną lub elektroniczną.
Tak. Za naszym pośrednictwem możesz skorzystać z dobrowolnego ubezpieczenia grupowego. W celu zapoznania się ze szczegółową listą dostępnych ubezpieczeń, zapraszamy do kontaktu z naszym przedstawicielem tutaj.
W celu zgłoszenia członka rodziny do ubezpieczenia musisz wypełnić dodatkowy druk ZUS ZCNA. Możesz go pobrać tutaj. Wypełniony druk przekaż swojemu konsultantowi personalnemu.
Skan wniosku o wydanie zaświadczenia (np. zaświadczenie o zatrudnieniu, zarobkach itp.) możesz wysłać na adres: zaswiadczenia@workservice.pl lub również skorzystać z formularza kontaktowego.
Szczegółowe informacje o zasadach wydawania zaświadczeń oraz wzory przykładowych wniosków możesz znaleźć tutaj.
W związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy, Work Service jako pracodawca jest zobowiązany wydać Ci świadectwo pracy w ciągu 7 dni.
O dokładne godziny dyżurów w Twojej lokalizacji zapytaj swojego dedykowanego Konsultanta Personalnego.
Nie. Work Service absolutnie w żadnej formie nie może zatrudniać młodocianych pracowników. Aby zatrudniać młodocianych należy spełnić wymagania określone w rozporządzeniu, m.in. powiadomić PIP, opracować wykazy prac dozwolonych. Z uwagi na nasz brak możliwości kontroli ich spełnienia, nie zatrudniamy młodocianych w jakiejkolwiek formie zatrudnienia.
Komornik może zająć:
- z tytułu egzekucji świadczeń alimentacyjnych – do wysokości 3/5 Twojego wynagrodzenia
- z tytułu innych należności – do wysokości połowy wynagrodzenia; w tym przypadku wolna od potrąceń jest aktualnie obowiązująca kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.
Pracodawca, po otrzymaniu zawiadomienia od komornika o zajęciu wynagrodzenia Pracownika, jest obowiązany do przekazania zajętej części wynagrodzenia na wskazany przez niego numer rachunku bankowego.
Zawiadomienie takie otrzymuje zarówno Pracownik, jak i Pracodawca. Jeżeli nie odbierzesz lub z innych powodów nie dotrze do Ciebie list z tym zawiadomieniem, nie oznacza to, że wynagrodzenie nie będzie potrącane. Pracodawca ma obowiązek dokonać tego potrącenia i odbywa się to bez wyrażenia Twojej zgody.
W przypadku, gdy z jakichś przyczyn tego zawiadomienia nie otrzymałeś i nie wiesz, z czego wynika potrącenie, możesz skontaktować się z konsultantem, który sprawdzi dane adresowe komornika obsługującego Twoje zajęcie oraz numer sprawy, którym to zajęcie jest opatrzone. Wówczas powinieneś sam skontaktować się z komornikiem.
Najczęściej zadawane pytania - Umowa kodeksowa
Na każdy rodzaj umowy podany powyżej, najczęściej pierwsza umowa zawierana jest jako umowę o pracę na okres próbny, na czas nieprzekraczający 3 miesięcy. Kolejna na czas określony . Umowa na czas nieokreślony uważana jest za najbezpieczniejszą z umów dla pracownika, z uwagi na największą ochronę przed jej wypowiedzeniem przez pracodawcę. Zgodnie z art. 30 § 4 Kodeksu pracy wypowiedzenie tej umowy wymaga podanie prawdziwej i konkretnej przyczyny. Ponadto umowa na czas nieokreślony nie zawiera terminu jej rozwiązania.
W przypadku wypowiedzenia umowy o pracę na okres próbny okres wypowiedzenia wynosi:
- 3 dni robocze, jeśli okres próbny nie przekracza 2 tygodni,
- 1 tydzień, jeśli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie,
- 2 tygodnie, jeśli okres próbny wynosi 3 miesiące.
W przypadku wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony i umowy o pracę na czas określony okres wypowiedzenia jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:
- 2 tygodnie, jeśli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,
- 1 miesiąc, jeśli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,
- 3 miesiące, jeśli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.
Tak. Work Service jako pracodawca jest zobowiązany zgłosić i odprowadzać składki w zakresie ubezpieczenia emerytalnego, rentowego, chorobowego i wypadkowego, a także składek na ubezpieczenie zdrowotne.
Tak. Osoba zarejestrowana jako bezrobotna, jest zobowiązana powiadomić w ciągu 7 dni powiatowy Urząd Pracy o podjęciu zatrudnienia.
Przysługuje Ci prawo do corocznego nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego.
Wymiar urlopu wynosi:
- 20 dni, jeśli Twój staż pracy wynosi krócej niż 10 lat,
- 26 dni, jeśli Twój staż pracy wynosi co najmniej 10 lat.
Jeśli podejmujesz pracę po raz pierwszy, to w roku kalendarzowym podjęcia pracy, uzyskujesz prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy, w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu należnym po przepracowaniu roku.
Wymiar urlopu dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy (np. ¾ etatu) ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika.
Twój Pracodawca jest obowiązany udzielić na Twoje żądanie i we wskazanym przez Ciebie terminie nie więcej niż 4 dni urlopu w każdym roku kalendarzowym. Żądanie udzielenia takiego urlopu powinieneś zgłosić najpóźniej w dniu jego rozpoczęcia.
Jeśli wychowujesz przynamniej jedno dziecko w wieku do lat 14 przysługuje Ci w ciągu roku kalendarzowym zwolnienie od pracy w wymiarze 16 godzin lub 2 dni z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.
Skontaktuj się z Twoim Konsultantem, który poinformuje Cię, ile dokładnie dni urlopu pozostało Ci do wykorzystania.
W sytuacji kiedy zostałeś zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy, wymiar urlopu wypoczynkowego ustala się proporcjonalnie do Twojego wymiaru czasu pracy – zostaje więc odpowiednio pomniejszony.
Za czas urlopu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie , a jakie by otrzymał , gdyby w tym czasie pracował. Zmienne składniki wynagrodzenia obliczane są z okresu 3 miesięcy poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu.
Zgodnie z nowymi przepisami:
- Masz obowiązek podać wystawiającemu zaświadczenie lekarskie adres pobytu w okresie czasowej niezdolności do pracy, jeżeli będzie on inny niż adres udostępniony na profilu informacyjnym wystawiającego zaświadczenie lekarskie, lub znajdujący się w Twojej dokumentacji medycznej. Masz także obowiązek poinformowania płatnika składek oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o zmianie adresu pobytu w trakcie niezdolności do pracy, wskazanego w zaświadczeniu lekarskim, nie później niż w ciągu 3 dni od wystąpienia tej okoliczności. Jeżeli nie dopełnisz tego obowiązku, Zakład przyjmie, że zawiadomienie wysłane na adres podany w zaświadczeniu lekarskim zostało doręczone skutecznie.
- Zawiadomienie o terminie badania przez lekarza orzecznika albo lekarza konsultanta lub dostarczenia posiadanych wyników badań pomocniczych – w związku z prowadzoną kontrolą prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy – Zakład może przekazać przez:
-operatora pocztowego,
-pracowników Zakładu lub inne upoważnione osoby,
-pracodawcę.
- Zawiadomienie możesz otrzymać pisemnie, telefonicznie lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej (tj. na adres Twojej poczty elektronicznej lub na Twój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, jeżeli go posiadasz).
W przypadku niezdolności do pracy spowodowanej chorobą jest to 80% podstawy wymiaru zasiłku.
Jeżeli niezdolność do pracy spowodowana jest wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy, chorobą przypadającą w czasie ciąży lub gruźlicą jest to 100% podstawy wymiaru zasiłku.
Wskazana wysokość świadczenia obowiązuje, jeżeli wewnątrzzakładowe przepisy prawa pracy nie przewidują wyższej wysokości wynagrodzenia z tego tytułu.
Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone pracownikowi za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy art. 36 ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, zwanej ustawą zasiłkową. Wynagrodzenie liczone jest z podstawy ustalonej przed pierwszą absencją zgodnie z przepisami , aby ustalić nowa podstawę przerwa między jedną choroba a następną musiałaby trwać trzy pełne miesiące.
Zasadniczo lekarz powinien wystawić L4 w dniu badania. Wyjątkiem są sytuacje, gdy stwierdza, że bez wątpienia przez ostatnie trzy dni również byłaś niezdolna do pracy. Zwolnienie lekarskie można wystawić maksymalnie 3 dni od badania wstecz. Jedynie w przypadku pacjentów z zaburzeniami psychicznymi lekarz może wystawić L4 na więcej dni wstecz.
Jeśli zachorujesz w okresie wypowiedzenia, masz prawo do zasiłku. Dostaniesz go nawet wtedy, gdy rozchorujesz się już po rozwiązaniu umowy o pracę - ale nie później niż 14 dni po ustaniu stosunku zatrudnienia (jeśli jest to choroba zakaźna, w ciągu 3 miesięcy) i gdy choroba trwa minimum 30 dni. Zasiłek chorobowy ZUS wypłaca nie dłużej niż 182 dni.
Wynagrodzenie za pracę zostanie Ci wypłacone zgodnie z umową o pracę zawartą między Tobą a agencją zatrudnienia, w której powinny być określone: wysokość wynagrodzenia za pracę, termin oraz sposób wypłaty. Kwota zostanie przekazana przelewem na wskazane konto bankowe lub przekazem pocztowym.
Skorzystaj z dowolnego ogólnodostępnego kalkulatora wynagrodzeń on-line.
Za pracę w godzinach nadliczbowych oprócz normalnego wynagrodzenia przysługuje Ci dodatek. Jego wysokość zależy od rodzaju czasu wolnego, który został poświęcony na wykonywanie tej dodatkowej pracy.
Jeżeli praca w godzinach nadliczbowych przypada: w nocy, w niedziele i święta niebędące dla Ciebie dniami pracy, w udzielonym Ci dniu wolnym od pracy w zamian za pracę w niedzielę lub w święto przysługuje dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100%.
Za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w każdym innym dniu niż określony wyżej przysługuje dodatek w wysokości 50%.
W zamian za czas przepracowany w godzinach nadliczbowych, pracodawca na Twój pisemny wniosek, może udzielić Ci w tym samym wymiarze czasu wolnego od pracy. W takim przypadku nie przysługuje dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych.
Oprócz wynagrodzenia, pracodawca często wypłaca pracownikom dodatkowe świadczenia pieniężne, np. nagrody i premie. Przyznanie nagrody i jej wysokość zależą wyłącznie od decyzji pracodawcy. Najczęściej prawo do premii wynika z regulaminu premiowania. Prawo do premii i jej wysokość mogą być też określone w umowie o pracę.
Zgodnie z Kodeksem Pracy, jeśli wykonujesz pracę w porze nocnej przysługuje Ci dodatek do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w porze nocnej w wysokości 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Wiedz jednak, że dodatek za pracę w porze nocnej może być wypłacony w kwocie wyższej niż przewiduje kodeks pracy, na podstawie zapisu zawartego na umowie o pracę lub na podstawie przepisów wewnątrzzakładowych.
RMUA wydaje się najwcześniej kolejnego dnia po dacie wypłaty. Na Twoją prośbę pracodawca może także wysłać Ci dokument pocztą tradycyjną lub elektroniczną.
Tak. Za naszym pośrednictwem możesz skorzystać z dobrowolnego ubezpieczenia grupowego. W celu zapoznania się ze szczegółową listą dostępnych ubezpieczeń, zapraszamy do kontaktu z naszym przedstawicielem tutaj.
W celu zgłoszenia członka rodziny do ubezpieczenia musisz wypełnić dodatkowy druk ZUS ZCNA. Możesz go pobrać tutaj. Wypełniony druk przekaż swojemu konsultantowi personalnemu.
Skan wniosku o wydanie zaświadczenia (np. zaświadczenie o zatrudnieniu, zarobkach itp.) możesz wysłać na adres: zaswiadczenia@workservice.pl lub również skorzystać z formularza kontaktowego.
Szczegółowe informacje o zasadach wydawania zaświadczeń oraz wzory przykładowych wniosków możesz znaleźć tutaj.
W związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy, Work Service jako pracodawca jest zobowiązany wydać Ci świadectwo pracy w ciągu 7 dni.
O dokładne godziny dyżurów w Twojej lokalizacji zapytaj swojego dedykowanego Konsultanta Personalnego.
Nie. Work Service absolutnie w żadnej formie nie może zatrudniać młodocianych pracowników. Aby zatrudniać młodocianych należy spełnić wymagania określone w rozporządzeniu, m.in. powiadomić PIP, opracować wykazy prac dozwolonych. Z uwagi na nasz brak możliwości kontroli ich spełnienia, nie zatrudniamy młodocianych w jakiejkolwiek formie zatrudnienia.
Komornik może zająć:
- z tytułu egzekucji świadczeń alimentacyjnych – do wysokości 3/5 Twojego wynagrodzenia
- z tytułu innych należności – do wysokości połowy wynagrodzenia; w tym przypadku wolna od potrąceń jest aktualnie obowiązująca kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.
Pracodawca, po otrzymaniu zawiadomienia od komornika o zajęciu wynagrodzenia Pracownika, jest obowiązany do przekazania zajętej części wynagrodzenia na wskazany przez niego numer rachunku bankowego.
Zawiadomienie takie otrzymuje zarówno Pracownik, jak i Pracodawca. Jeżeli nie odbierzesz lub z innych powodów nie dotrze do Ciebie list z tym zawiadomieniem, nie oznacza to, że wynagrodzenie nie będzie potrącane. Pracodawca ma obowiązek dokonać tego potrącenia i odbywa się to bez wyrażenia Twojej zgody.
W przypadku, gdy z jakichś przyczyn tego zawiadomienia nie otrzymałeś i nie wiesz, z czego wynika potrącenie, możesz skontaktować się z konsultantem, który sprawdzi dane adresowe komornika obsługującego Twoje zajęcie oraz numer sprawy, którym to zajęcie jest opatrzone. Wówczas powinieneś sam skontaktować się z komornikiem.
Pliki do pobrania
-
Jak czytać RMUA (pdf)
pobierz
-
Wniosek o zmianę konta bankowego (docx)
pobierz
-
Wniosek o zmianę danych (docx)
pobierz
-
Wniosek o urlop – UK (docx)
pobierz
-
Wniosek o urlop macierzyński i rodzicielski (docx)
pobierz
-
Oświadczenie ojca dziecka o braku zamiaru korzystania z urlopu rodzicielskiego (docx)
pobierz
-
Oświadczenie o płatniku macierzyńskiego (docx)
pobierz
-
ZUS ZCNA - Zgłoszenie danych o członkach rodziny dla celów ubezpieczenia zdrowotnego (pdf)
pobierz
-
Z-15 - Wniosek o zasiłek opiekuńczy (pdf)
pobierz
Wyślij formularz i załatw sprawę bez podnoszenia słuchawki lub wychodzenia z domu. W ten prosty sposób możesz złożyć reklamację.
Skontaktuj się z nami!
Zaświadczenia i PIT-y
Zaświadczenia, duplikaty dokumentów, zmiana danych oraz PIT-y
W jaki sposób mogę wnioskować o zaświadczenie, duplikat lub zmienić dane?
Jeżeli potrzebujesz zaświadczenie np. o zatrudnieniu, zarobkach lub inne, niezbędne będzie przesłanie wniosku o zaświadczenie.
Jeżeli potrzebujesz duplikat dokumentu, np. świadectwa pracy, PIT, niezbędne będzie przesłanie podania o duplikat dokumentu.
Jeżeli chcesz zmienić dane, niezbędne będzie przesłanie wniosku o zmianę danych.
Pamiętaj, że podając dokładne i prawidłowe dane, Twój wniosek/podanie zostanie szybko i sprawnie zrealizowany/e.
Dane, które są niezbędne do uzyskania dokumentu zwierają niżej zamieszczone wzory.
W jaki sposób mogę złożyć wniosek/podanie/oświadczenie?
Wniosek/podanie/oświadczenie możesz wysłać pocztą tradycyjną na adres:
Gi Group Poland S.A.
ul. Gwiaździsta 66
53-413 Wrocław
Możesz również skorzystać z dedykowanego formularza kontaktowego.
W zakładce dla Pracowników można pobrać niezbędne wnioski, wypełnić poprawnymi danymi, własnoręcznie podpisać, zeskanować (lub zrobić zdjęcie) i załączyć właściwy wniosek na dole formularza.
Dokument odeślemy pocztą tradycyjną na adres wskazany we wniosku/podaniu.
W przypadku PIT, możliwa jest wysyłka pocztą elektroniczną na adres mail wskazany w podaniu i wyraźna prośba o taką wysyłkę.
Chcesz sprawdzić czy Twój PIT-11 został wysłany? Kliknij tutaj.
PIT - najczęściej zadawane pytania
PIT-y w formie elektronicznej za rok 2019 wysyłamy do Pracowników do 29 lutego 2020 r.
- nie ma możliwości wcześniejszego (na wniosek) otrzymania PIT-11 za rok 2019.
PIT-11 wysyłany w postaci pisemnej pocztą tradycyjną, powinien dotrzeć do adresata (pod wskazany w formularzu osobowym adres do korespondencji) najpóźniej do 10 marca 2019 r.
PIT-11 powinieneś otrzymać nie tylko wtedy, kiedy byłeś zatrudniony na podstawie umowy o pracę, ale także wtedy, gdy wykonywałeś swoje obowiązki na podstawie umowy zlecenia i umowy o dzieło.
Chcesz sprawdzić czy Twój PIT-11 został wysłany? Kliknij tutaj.
PIT-11 może być przekazany drogą elektroniczną lub pocztą tradycyjną. To w jaki sposób otrzymasz PIT-11 zależy od tego jaką złożyłeś deklarację w formularzu osobowym:
1. Drogą elektroniczną dokument ten zostaje wysłany na dwie skrzynki e-mail:
- obligatoryjnie na pracowniczą skrzynkę work.pl (np.: jan.kowalski1@work.pl ) oraz aplikację mobilną Work Service - login i hasło dostępu znajdują się na dole w treści umowy.
- skrzynkę prywatną, jeżeli wyraziłeś zgodę na dostarczenie PIT-11 drogą elektroniczną i podał swój prywatny adres e-mail w formularzu osobowym,
Pamiętaj: jeżeli zadeklarowałeś wysyłkę PIT-11 drogą elektroniczną, nie otrzymasz go pocztą w formie pisemnej.
2. Pocztą tradycyjną w formie pisemnej zostanie wysłany na wskazany w formularzu osobowym adres do korespondencji.
Pamiętaj: jeżeli zadeklarowałeś wysyłkę PIT-11 wysyłany pocztą w formie pisemnej nie otrzymasz go pocztą elektroniczną.
Jeżeli chcesz pobrać PIT-11 ze skrzynki pracowniczej:
- wejdź na stronę www.work.pl i zaloguj się za pomocą loginu (np.: jan.kowalski1@work.pl ) i hasła podanego w umowie.
Jeżeli chcesz pobrać PIT-11 z aplikacji mobilnej Work Service:
- zaloguj się za pomocą loginu (np.: jan.kowalski1) i hasła podanego w umowie.
Jeżeli chcesz odzyskać lub zmienić hasło skrzynki pracowniczej lub aplikacji:
- uruchom procedurę odzyskiwania hasła,
- podaj wymagane dane (w celu potwierdzenia swojej tożsamości)
- zatwierdź formularz zmiany hasła
- przy kolejnym logowaniu użyj hasło wysłane na prywatny numer telefonu wskazany w formularzu osobowym
Pamiętaj: automatyczna procedura odzyskiwania hasła dostępna jest wyłącznie dla osób które podały prywatny numer telefonu w formularzu osobowym
Jeżeli na umowie w polu „hasło” pojawia się „null”, lub nie podałeś prywatnego numeru telefonu w formularzu osobowym, wyślij e-mail na adres pit@workservice.pl podając imię i nazwisko, numeru PESEL oraz login, my wygenerujemy Ci poprawne hasło i prześlemy mailem zwrotnym.
Jeżeli nie otrzymałeś PIT-11 za rok 2019 we wskazanych powyżej terminach:
a) w pierwszej kolejności sprawdź w jakiej formie (pisemnej lub elektronicznej) zadeklarowałeś przesłanie PIT-11 do adresata (w załącznikach do umowy),
b) po upływie wskazanego terminu, złóż reklamację korzystając z dostępnego na stronie Work Service formularza reklamacyjnego.
Pamiętaj: brak otrzymania dokumentów nie zwalnia Cię z rozliczenia podatkowego – im wcześniej po wskazanych terminach się do nas zgłosisz, tym wcześniej prześlemy brakującą dokumentację.
Jeżeli otrzymałeś PIT-11, ale uległ on zniszczeniu, możesz poprosić o wydanie duplikatu dokumentu. Skorzystaj z formularza reklamacyjnego.
Zeznania podatkowe w usłudze Twój e-PIT za 2019 r. przygotowane przez Krajową Administrację Skarbową dostępne bezpłatnie dla podatników rozliczających się na podstawie PIT-28, PIT-38, PIT-37 albo PIT-36, zostaną udostępnione 15 lutego 2020 r.
Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej: https://www.podatki.gov.pl/pit/twoj-e-pit/
Pamiętaj: może się zdarzyć, że Krajowa Administracja Skarbowa w ramach usługi „Twój e-Pit”, rozliczy za Ciebie PIT za rok 2019 i udostępni rozliczenie na portalu podatkowym www.podatki.gov.pl zanim my dostarczymy Ci PIT-11.
Termin zakończenia rozliczeń podatnika w roku 2020 jest stały: 30 kwietnia 2020 r.
Jeżeli Twoje wynagrodzenie wypłacane jest 10 dnia miesiąca, jest to wynagrodzenie za poprzedni miesiąc. Oznacza to, że jeżeli świadczyłeś pracę np. do dnia 31.12.2018 r., ale wynagrodzenie otrzymałeś 10.01.2019 r. to rozliczając 2019 rok będziesz musiał również to uwzględnić w zeznaniu podatkowym. Dzieje się tak dlatego, że przychód na Twoim koncie, został odnotowany w nowym roku podatkowym, czyli w styczniu.
Jeżeli zmieniły się Twoje dane, np. nazwisko czy adres do korespondencji, pamiętaj, aby koniecznie poinformować nas o tym, składając oświadczenie o zmianie danych PIT (plik do pobrania na dole strony) w regionalnym oddziale Work Service lub wysyłając je za pośrednictwem formularza reklamacyjnego.
PIT - najczęściej zadawane pytania
PIT-y w formie elektronicznej za rok 2019 wysyłamy do Pracowników do 29 lutego 2020 r.
- nie ma możliwości wcześniejszego (na wniosek) otrzymania PIT-11 za rok 2019.
PIT-11 wysyłany w postaci pisemnej pocztą tradycyjną, powinien dotrzeć do adresata (pod wskazany w formularzu osobowym adres do korespondencji) najpóźniej do 10 marca 2019 r.
PIT-11 powinieneś otrzymać nie tylko wtedy, kiedy byłeś zatrudniony na podstawie umowy o pracę, ale także wtedy, gdy wykonywałeś swoje obowiązki na podstawie umowy zlecenia i umowy o dzieło.
Chcesz sprawdzić czy Twój PIT-11 został wysłany? Kliknij tutaj.
PIT-11 może być przekazany drogą elektroniczną lub pocztą tradycyjną. To w jaki sposób otrzymasz PIT-11 zależy od tego jaką złożyłeś deklarację w formularzu osobowym:
1. Drogą elektroniczną dokument ten zostaje wysłany na dwie skrzynki e-mail:
- obligatoryjnie na pracowniczą skrzynkę work.pl (np.: jan.kowalski1@work.pl ) oraz aplikację mobilną Work Service - login i hasło dostępu znajdują się na dole w treści umowy.
- skrzynkę prywatną, jeżeli wyraziłeś zgodę na dostarczenie PIT-11 drogą elektroniczną i podał swój prywatny adres e-mail w formularzu osobowym,
Pamiętaj: jeżeli zadeklarowałeś wysyłkę PIT-11 drogą elektroniczną, nie otrzymasz go pocztą w formie pisemnej.
2. Pocztą tradycyjną w formie pisemnej zostanie wysłany na wskazany w formularzu osobowym adres do korespondencji.
Pamiętaj: jeżeli zadeklarowałeś wysyłkę PIT-11 wysyłany pocztą w formie pisemnej nie otrzymasz go pocztą elektroniczną.
Jeżeli chcesz pobrać PIT-11 ze skrzynki pracowniczej:
- wejdź na stronę www.work.pl i zaloguj się za pomocą loginu (np.: jan.kowalski1@work.pl ) i hasła podanego w umowie.
Jeżeli chcesz pobrać PIT-11 z aplikacji mobilnej Work Service:
- zaloguj się za pomocą loginu (np.: jan.kowalski1) i hasła podanego w umowie.
Jeżeli chcesz odzyskać lub zmienić hasło skrzynki pracowniczej lub aplikacji:
- uruchom procedurę odzyskiwania hasła,
- podaj wymagane dane (w celu potwierdzenia swojej tożsamości)
- zatwierdź formularz zmiany hasła
- przy kolejnym logowaniu użyj hasło wysłane na prywatny numer telefonu wskazany w formularzu osobowym
Pamiętaj: automatyczna procedura odzyskiwania hasła dostępna jest wyłącznie dla osób które podały prywatny numer telefonu w formularzu osobowym
Jeżeli na umowie w polu „hasło” pojawia się „null”, lub nie podałeś prywatnego numeru telefonu w formularzu osobowym, wyślij e-mail na adres pit@workservice.pl podając imię i nazwisko, numeru PESEL oraz login, my wygenerujemy Ci poprawne hasło i prześlemy mailem zwrotnym.
Jeżeli nie otrzymałeś PIT-11 za rok 2019 we wskazanych powyżej terminach:
a) w pierwszej kolejności sprawdź w jakiej formie (pisemnej lub elektronicznej) zadeklarowałeś przesłanie PIT-11 do adresata (w załącznikach do umowy),
b) po upływie wskazanego terminu, złóż reklamację korzystając z dostępnego na stronie Work Service formularza reklamacyjnego.
Pamiętaj: brak otrzymania dokumentów nie zwalnia Cię z rozliczenia podatkowego – im wcześniej po wskazanych terminach się do nas zgłosisz, tym wcześniej prześlemy brakującą dokumentację.
Jeżeli otrzymałeś PIT-11, ale uległ on zniszczeniu, możesz poprosić o wydanie duplikatu dokumentu. Skorzystaj z formularza reklamacyjnego.
Zeznania podatkowe w usłudze Twój e-PIT za 2019 r. przygotowane przez Krajową Administrację Skarbową dostępne bezpłatnie dla podatników rozliczających się na podstawie PIT-28, PIT-38, PIT-37 albo PIT-36, zostaną udostępnione 15 lutego 2020 r.
Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej: https://www.podatki.gov.pl/pit/twoj-e-pit/
Pamiętaj: może się zdarzyć, że Krajowa Administracja Skarbowa w ramach usługi „Twój e-Pit”, rozliczy za Ciebie PIT za rok 2019 i udostępni rozliczenie na portalu podatkowym www.podatki.gov.pl zanim my dostarczymy Ci PIT-11.
Termin zakończenia rozliczeń podatnika w roku 2020 jest stały: 30 kwietnia 2020 r.
Jeżeli Twoje wynagrodzenie wypłacane jest 10 dnia miesiąca, jest to wynagrodzenie za poprzedni miesiąc. Oznacza to, że jeżeli świadczyłeś pracę np. do dnia 31.12.2018 r., ale wynagrodzenie otrzymałeś 10.01.2019 r. to rozliczając 2019 rok będziesz musiał również to uwzględnić w zeznaniu podatkowym. Dzieje się tak dlatego, że przychód na Twoim koncie, został odnotowany w nowym roku podatkowym, czyli w styczniu.
Jeżeli zmieniły się Twoje dane, np. nazwisko czy adres do korespondencji, pamiętaj, aby koniecznie poinformować nas o tym, składając oświadczenie o zmianie danych PIT (plik do pobrania na dole strony) w regionalnym oddziale Work Service lub wysyłając je za pośrednictwem formularza reklamacyjnego.
Pliki do pobrania
-
Wniosek o zaświadczenie o zatrudnieniu i przychodach (docx)
pobierz
-
Oświadczenie o zmianie danych - PIT (docx)
pobierz
-
Podanie o duplikat dokumentu (docx)
pobierz
Wyślij formularz i załatw sprawę bez podnoszenia słuchawki lub wychodzenia z domu. W ten prosty sposób możesz złożyć reklamację.
Skontaktuj się z nami!
WorkClub
Każdy pracownik zatrudniony przez Work Service, może skorzystać z wyjątkowych ofert przygotowanych wspólnie
z naszymi Partnerami. Do Twojej dyspozycji oddajemy usługi sportowo-rekreacyjne, ubezpieczenia czy bilety do kina w atrakcyjnych cenach.
Poznaj pakiety stworzone specjalnie dla Ciebie i Twojej rodziny.
Skontaktuj się z Twoim Konsultantem i dowiedz się więcej o aktualnej ofercie.
Bilety do Multikina
Sieć Multikino to ponad 30 nowoczesnych kin na terenie całej Polski, do których oferujemy Ci zniżkowe vouchery na bilety do Multikina. Promocja obowiązuje niezależnie od terminu czy pory dnia, na wszystkie filmy 2D. Zapewnij rozrywkę sobie, rodzinie lub znajomy i skorzystaj z biletów do Multikina w atrakcyjnych cenach.
Karta Multisport
Z kartą Multisport możesz odwiedzić ponad 4000 miejsc w ramach 25 usług. Samodzielnie ustalasz miejsca, godziny i rodzaj treningu. Wystarczy że wybierzesz najkorzystniejszy wariant dla siebie i będziesz mógł korzystać z obiektów sportowo-rekreacyjnych w całej Polsce. Bądź aktywny na preferencyjnych warunkach.
Ubezpieczenie na życie Allianz
Dzięki ubezpieczeniu na życie zapewnisz ochronę dla siebie i swoich bliskich w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń losowych. Oferta Allianz to jedna z najlepszych ofert na rynku. Miesięczna składka już od 33,50 zł. Dodatkowo możesz przystąpić do ubezpieczenia NWW już od 30 gr dziennie. Wybierz wariant najlepszy dla Ciebie.
Ubezpieczenie zdrowotne PZU
Specjalna oferta ubezpieczenia gwarantuje Ci profesjonalną opiekę w atrakcyjnych cenach. Zyskujesz dostęp do szerokiej gamy badań
i zabiegów oraz najlepszych specjalistów
w renomowanych placówkach w całej Polsce, bez skierowania i czekania w kolejkach. Sprawdź ofertę
i pozwól nam zadbać o siebie.
Wyślij formularz i załatw sprawę bez podnoszenia słuchawki lub wychodzenia z domu. W ten prosty sposób możesz złożyć reklamację.
Skontaktuj się z nami!